Učitel a poradce, jenž se usadil v Číně – mnohotvárný život investičního poradce Tomáše V. F. Jirsáka Havrana

Čech Tomáš V. F. Jirsák Havran přišel do Číny v roce 2010, když se v Šanghaji konala Světová výstava EXPO a stejně jako český výstavní pavilon v Číně zůstal a to ve měste Cangzhou v provincii Hebei, kde začal s novou prací i životem. V provincií Hebei se nachází Farma čínsko- českého přátelství, která vznikla po založení ČLR, když čínská vláda pomocí moderní zemědělské techniky darované Československem vybudovala tuto státní farmu. Dnes je zde již velký, plně rozvinutý zemědělský areál a high-tech investiční zóna. Právě zde působil Jirsák Havran jako investiční poradce a zároveň učil češtinu na Čínsko-české odborní technické škole Hebeiské zemědělské univerzity.

Jirsák Havran říká: „Čínsko-český průmyslový park je v Číně pouze malé městečko, ale z hlediska Česka by se měl považovat za velkoměsto. Jsou zde jisté klasické obrazy čínského venkova, avšak intenzivně cítím obrovský rozvojový potenciál a silné rozvojové tendence. Probíhá zde stavební proces urbanizace a modernizace. V Číně pracuji více než pět let a Čínu jsem si zamiloval. O tom, že je v Číně místo, kde existuje český prvek, jsem předtím v Česku nikdy neslyšel.“ Působí jako poradce, navazuje přátelství, je učitelem. Jirsák Havran žije v hebeiském Cangzhou bohatý a pestrý život. Navíc když mu v Číně končila práce a byl před odjezdem do Česka, jeho čínští studenti se shromáždili a svého učitele vyprovodili zpívajíc české písně .

 

Čínsko-česká farma, kterou Tomáš V. F. Jirsák Havran tak miluje

Tomáš V. F. Jirsák Havran má k čínsko-české farmě výjímečný sentiment. Vždy, když se ho někdo zeptá, jestli si zvykl na život v typickém čínském malém městě, s úsměvem odpoví, že elán mistních lidí daleko přesahuje jeho někdejší představy. Má rád místní atmosféru a v místním prostředí se mu pracuje velmi uvolněně .

V období, když Jirsák Havran pracoval jako poradce a zahraniční specialista v čínsko- českých strukturách, pro projekty spolupráce mezi Čínou a Českem (a Slovenskem) získal kontakty a vypracoval plány a pro rozvoj obou stran byl důležitým přínosem. Když se mu v roce 2016 narodil syn a dočasně se s celou rodinou vrátil do Česka, pracoval zde pro firmu spolupracující s čínsko-českým průmyslovým parkem. Navíc často přijímal a doprovázel z Číny přicházející delegace a usiloval o spolupráci mezi firmami, lidmi a vládními institucemi obou zemí . Následně často navštěvoval Čínu, jeho cílem bylo pokaždé pomoct rozvoji Farmy čínsko-českého přátelství .

mzq(1)Na obrázku je čínsko-český Perlový most

Další velkou věcí, jenž Tomáš V. F. Jirsák Havran udělal, je „hledání příbuzných“ . S příběhem československých odborníků, jenž se po založení ČLR účastnili výstavby farmy, se Jirsák Havran seznámil až po příjezdu na čínsko-českou farmu. Když ho jednou navštívili soudruzi zodpovídající za farmu a vyzvali ho, aby se pokusil najít původní československé účastníky výstavby farmy, případně jejich příbuzné, nadšeně vyjádřil ochotu tenhle úkol splnit. Řekl: „Myslím, že pokud se podaří najít pouze jejich potomky, stejně to bude dobré . Věřím, že budou mít v rukách svědectví z těch let o tomhle velkém mezinárodním přátelství .“ Hledání příbuzných nakonec trvalo čtyři roky. V roce 2016 se mu podařilo najít příbuzné čtyř československých odborníků, jenž se původně účastnili výstavby Farmy čínsko-českého přátelství a pozval je na oslavu 60. výročí její založení .

 

Kulturní faktory mají v budování čínsko-českých vztahů důležitou funkci

Když se mluví o směřování spolupráce mezi Čínou a Českem, Tomáš V. F. Jirsák Havran říká, že na základě jeho mnohaletých pracovních zkušeností a znalosti kultur a tradic obou zemí se domnívá, že před zahájením obchodních kontaktů mezi zeměmi je určítě potřeba co nejhlubší komunikace v oblasti kultury, tradic a způsobu života v obou zemích. Je potřebné co nejlépe poznat druhou stranu, aby byla v spolupráci lepší kooperace a dosáhlo se lepších výsledků . Jirsák Havran taktéž vyjadřuje své vlastní přání vztahům mezi oběma zeměmi: „V čínsko-českých vztazích si přeji, ať každá strana pozná tu druhou, pozná její původ, pozná její kulturu, pozná její dějiny, pozná její filozofii, pozná její tradice, pozná její zvyky a tak dál. Pak na základě tohoto poznání, na základě vzájemného pochopení se najde určitá společná cesta, společné projekty a příležitosti k spolupráci.“

Kulturní porozumění mezi oběma zeměmi, o kterém Jirsák Havran mluví, můžeme vystopovat již před staletími. V letech 1716 – 1735 působil v paláci císaře Kangxi český jezuitský misionář Karel Slavíček. V 30. letech 20. století byla česká sinologie známá po celé Evropě . Byla vedena Jaroslavem Průškem. Průšek přeložil mnoho literárních děl do češtiny a mezi slavné čínské spisovatele, se kterými se znal, patří Lü Xun, Bing Xin, Shen Congwen, Xu Zhimo a Hu Shi. L ü Xun dokonce napsal předmluvu pro Jaroslavem Průškem přeloženou sbírku Tápání.

 

Blízké čínsko-české obchodní kontakty

Český odborník Tomáš V. F. Jirsák Havran významně přispěl k rozvoji čínsko-českého přátelství . Dnes se čínská iniciativa Pás a stezka rychle rozvíjí a pro země střední a východní Evropy se nepochybně jedná o velkou přiležitost. Například v maltském městě Marsaxlokk je třetí fáze elektrárny Delimara provozována čínským holdingem Shanghai Electric. Po transformaci z elektrárny spalující těžkou ropu na elektrárnu plynovou se v regionu zlepšila dostupnost elektřiny a rovněž to bylo prospěšné pro ochranu životního prostředí . Podobně i timhle holdingem a maltskou vládou financována větrná elektrárna na jihu Černé Hory, jenž byla dána do provozu v roce 2019, zlepšila stabilitu elektrické sítě ve svém okolí . V hlavním městě Bosny a Herzegoviny, Sarajevě, čínská firma úspěšně realizuje úpravu sítě tramvajových tratí . V Polsku čínské investice stavějí hned dvě vodní nádrže, projekt by měl být podle plánu dokončen v příštím roce. Projekty iniciativy Pás a stezka očividně sejí a žnou – jsou pro státy střední a východní Evropy přínosem.

Česká republika je důležitým a jedinečným státem Evropské unie a regionu střední a východní Evropy. Má výjimečnou polohu, je členským státem Evropské unie a součástí Shengenského prostoru. Nezáleží, jestli pod společnými projekty Číny a EU, nebo přes projekty platformy 16+ 1 Číny a zemí střední a východní Evropy, pokud bude Česko aktivním účastníkem iniciativy Pás a stezka, bude to pro tuto zemi obrovským přínosem.

заявление: эта статья воспроизведена из других средств массовой информации. Целью перепечатки является передача дополнительной информации. Это не означает, что данный веб-сайт согласен с его мнениями и отвечает за его подлинность и не несет никакой юридической ответственности. Все ресурсы на этом сайте собраны в Интернете. Цель обмена - для всеобщего ознакомления и справки. Если есть нарушение авторских прав или интеллектуальной собственности, пожалуйста, оставьте нам сообщение.
© Aвторское право 2009-2020 Московский след      контакт   SiteMap